Plebiscyt 1920 w powiecie ostródzkim. Wygrani i Przegrani.

Zapraszamy do ostródzkiego Muzeum i obejrzenia wystawy: „Plebiscyt 1920 w powiecie ostródzkim. Wygrani i przegrani”.

Wystawę otwarto i udostępniono zwiedzającym w dniu 15 lipca 2020 r., z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach.

Moment otwarcia wystawy był okazją do ponownego spotkania się w Ostródzie, po 100 latach (!) mieszkańców i przedstawicieli 5 polskich wsi dawnego powiatu ostródzkiego: Lubstynek, Napromek, Czerlin, Groszki i Wólka Klonowska, które 11 lipca 1920 r. zagłosowały za Polską, a 4 z nich znalazły się po plebiscycie w granicach odrodzonego państwa polskiego. Były to jedyne wsie, głosujące za Polską na całych plebiscytowych Mazurach i Warmii.

Obecnie te wsie znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim, ale w trzech różnych powiatach: ostródzkim (Wólka Klonowska – gmina Ostróda), iławskim (Lubstynek, Napromek, Czerlin – gmina Lubawa) i działdowskim (Groszki – gmina Rybno).

W lipcu i sierpniu wystawa jest czynna codziennie w godzinach 10.00-16.00, z wyłączeniem poniedziałków.

Uwaga: dla wszystkich chętnych zwiedzających możliwy jest zakup pamiątkowej monety „plebiscytowej”, opracowanej przez pracownika naszego Muzeum, nawet po bezpośrednim wybiciu monety „na miejscu” przez samego autora.