Muzeum w Ostródzie zaprasza w czwartek 8 lutego 2024 r. o godz. 17.00 na Zamkowe spotkania z historią. Gościem inauguracyjnego wykładu pt. „Archeologia lotnictwa w polskich muzeach historyczno wojskowych” będzie Paweł Pawłowski – historyk wojskowości, muzealnik, menadżer i animator kultury, regionalista, pilot i przewodnik turystyczny.

Podczas prelekcji z pokazem multimedialnym zaprezentowana zostanie barwna historia odkryć i badań dot. wraków samolotów, które po dziś dzień są odkrywane w ramach archeologii pól bitewnych. Organizatorzy liczą na ożywioną dyskusję z publicznością – regionalistami, hobbystami i pasjonatami historii, którzy są skupieni w licznych stowarzyszeniach poszukiwawczych i eksploracyjnych.

Zamkowe spotkania z historią to nowa propozycja Muzeum w Ostródzie, otwierająca cykl spotkań poświęcony przybliżeniu i upowszechnianiu historii powszechnej, jak i tej najbliższej – lokalnej. Zaproszenie na otwarte wykłady połączone z dyskusją jest skierowane do mieszkańców Ostródy oraz turystów. Spotkania z regionalistami i hobbystami to możliwość wymiany informacji i uzupełnienia wiedzy o „Małej Ojczyźnie”. To także próba stworzenia stałej grupy odbiorców ostródzkiego Muzeum i zaangażowanej publiczności, działającej na rzecz rodzimej instytucji kultury.

Celem projektu jest budowanie poczucia tożsamości wśród mieszkańców, utrwalanie narodowego dziedzictwa w obszarze kultury i historii, wychowanie młodego pokolenia pod hasłem „o przeszłości dla przyszłości” a przede wszystkim integrowanie środowiska pasjonatów historii, naukowców i badaczy, nauczycieli, edukatorów i kolekcjonerów.

Temat pierwszej prelekcji w ramach „Zamkowych spotkań z historią” dotyczy dwóch dziedzin, które – jak mogłoby się wydawać – nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego. Jedna z nich – archeologia – zajmuje się bowiem badaniem materialnych pozostałości dawnych społeczności ludzkich, ukrytych najczęściej pod powierzchnią ziemi, podczas gdy druga, dotyczy użytkowania statków powietrznych, wznoszących się wysoko ponad tej ziemi powierzchnią. Domeną tych dziedzin nauki i praktyki są zatem przeciwstawne żywioły ziemi i powietrza. Tymczasem, jak się okazuje, są one powiązane ze sobą bardzo ściśle, tworząc transdyscyplinarne obszary nie tylko historycznych badań naukowych, ale także i konserwacji dziedzictwa kulturowego.

Jednym z tych obszarów jest historia awiacji, której poznanie i zachowanie w społecznej pamięci wymaga bardzo często wykorzystania metod badawczych właściwych dla archeologii. Archeologia lotnictwa to bowiem prowadzone metodami właściwymi dla archeologii, działania na rzecz odnajdowania, dokumentowania i zachowania obiektów oraz miejsc ważnych dla historii lotnictwa, takich jak wraki samolotów i miejsca katastrof, a także konstrukcje i obiekty związane z lotnictwem, takie jak opuszczone lotniska czy hangary.

W przypadku takich działań to lotnictwo jest beneficjentem współpracy, bez której nie byłoby możliwe uzyskanie ze śladowo często zachowanych materialnych pozostałości awiacji, pełnej wiedzy o historii tej tak ważnej dziedziny działań ludzkich.

Jest i inny aspekt współpracy między archeologią a lotnictwem, taki, w którym to archeologia – co może budzić zdziwienie – nie może obejść się bez korzystania ze statków powietrznych i aparatów latających. Archeologia lotnicza polega mianowicie na obserwacji i dokumentacji powierzchni ziemi z powietrza, w celu wykrycia pozostałości dawnych kultur i wymarłych cywilizacji. Pozostałości te mogą być zidentyfikowane tylko „z lotu ptaka”, dzięki odmienności szaty roślinnej, zabarwieniu, wilgotności i temperatury gleby lub zróżnicowaniu morfologii terenu. Dzięki archeologii lotniczej można też ograniczyć niszczące metody badawcze, takie jak wykopaliska archeologiczne, chroniąc nasze wspólne dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń.

Powyższe zagadnienia zostały szerzej opracowane w publikacji pt. Archeologia lotnicza. Archeologia lotnictwa, która ukazała się w czerwcu 2023 r. autorstwa Zbigniewa Kobylińskiego i Pawła Pawłowskiego.

Serdecznie zapraszamy 8 lutego 2024 r. ( czwartek ) o godz. 17:00 do Muzeum w Ostródzie.

Spotkanie odbędzie się w sali wystaw „Napoleon w Ostródzie”, w której właśnie dobiega końca modernizacja ekspozycji i infrastruktury dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny!

Zapraszamy